Статті

Дослідження: у жінок головний мозок має більшу активність, аніж в чоловіків
21 Серпня 2017 11:20

У глобальному дослідження функціональної візуалізації головного мозку, дослідники знайшли фундаментальні відмінності між активністю мозку жінок та чоловіків.

Провідний автор дослідження Dr. Daniel Amen, психіатр та засновник Amen Clinics, спів-автор фундаментального аналізу психіатричної популяції, мета якого встановити гендерні фізіологічні відмінності головного мозку, за допомогою позитронно-емісійної комп’ютерної томографії (ПЕТ-КТ).

.

Дослідницька група порівняла 46,034 осіб за допомогою ПЕТ-КТ, в даному дослідженні взяли участь 9 клінік.

В число обстежуваних увійшли 119 здорових осіб та 26,683 пацієнтів із чисельними психіатричними та неврологічними станами, такими як – черепно-мозкова травма, біполярні розлади психічної сфери, розлади настрою, шизофренія/психотичні розлади та гіперактивний розлад дефіциту уваги (ADHD).  Близько 11,587 пацієнтів були в ремісії.

 

 «Це надзвичайно важливо дослідження, яке дозволило нарешті зрозуміти гендерно-орієнтовані відмміності головного мозку,» - відповідає Dr.Amen.

 «Вимірювані відмінності мозкових структур чоловіків та жінок важливі в розумінні гендерно-орієнтованих ризиків виникнення хвороби Альцгеймера.»

 «Використання функціональних інструментів нейровізуалізації, таких як ПЕТ-КТ, дозволяють використовувати в майбутньому більш точні методи лікування захворювань головного мозку.»

В даному дослідженні, головний мозок обстежуваних жінок проявив більшу активність в багатьох ділянках, аніж чоловічий мозок, особливо це стосується префронтальної кори головного мозку, включаючи такі показники як сфокусованість та контроль імпульсів, також – лімбічна кора та ділянки, що відповідають за емоції, включаючи також настрій та занепокоєння.

Візуальні та координаційні центри головного мозку були активніші у чоловіків.

 «Наші результати демонструють важливі гендерні відмінності в здоровій та клінічній популяціях,»- констатують автори.

 «Розуміння даних відмінностей – ключовий чинник в цінності функціональної нейровізуалізації, даний метод може бути застосований в епідеміологічних підходах до діагностики та лікування психіатричних розладів у чоловіків та жінок.»

Згідно епідеміологічний даних, жінки мають більшу схильність до виникнення хвороби Альцгеймера, розлади емоційної сфери тощо, в той час чоловіки більш схильні до розвитку гіперактивного  розладу  дефіциту уваги (ADHD), розладу поведінкових реакцій, криміногенних випадків.»

Дослідження також показало вищий рівень інтенсивності кровотоку у  префронтальній корі головного мозку жінок в порівнянні із чоловічим мозком, що може пояснити чому у жінок більша схильність бурхливішого прояву сигналів в ділянках, що відповідають за емпатію, інтуїцію, товариськість, співчутливість та самоконтроль.

Дослідження також підтверджує дані про те, що інтенсивність кровотоку в лімбічній зоні кори головного мозку жінок вища, а це в свою чергу пояснює той факт, що жінки більш схильні до більшої сенситивності, депресивних розладів, безсоння та розладів харчування.

 

Результати дослідження були опубліковані в серпні 2017 року в Journal of Alzheimer’s Disease.

 

За матеріалами:

Daniel G. Amen et al. Gender-Based Cerebral Perfusion Differences in 46,034 Functional Neuroimaging Scans. Journal of Alzheimer’s Disease, published online August 4, 2017; doi: 10.3233/JAD-170432