Статті

Травми коліна - причина, лікування, діагностика
19 Березня 2017 14:20

Колінний суглоб — один із найнадійніших суглобів людського тіла. Але іноді навіть його міцність не рятує від травм. За частотою виникнення травми коліна ділять 1 місце з травмами гомілковостопного суглоба. Причиною такої «популярності» є високе навантаження, яке покладено на цей суглоб — в русі він несе вагу всього тіла.
Причини
Серед основних травм коліна виділяють: внутрішньосуглобові переломи кісток, що його утворюють, розрив передніх хрестоподібних зв'язок, розрив колатеральних (підтримуючих) зв'язок, ушкодження меніска (аж до розриву). До причин травми можна віднести підворот або скручування ноги, спортивні травми, падіння з висоти, автомобільні і мото-аварії.
Ще виділяють травми "втоми". Вони виникають при вираженому та тривалому перевантаженні, яке веде до порушення живлення внутрішньосуглобових структур, що робить їх більш крихкими. У людей старше 45 років саме це є головною причиною розвитку болю в суглобі.
Профілактика
Профілактика травм колінного суглоба полягає в трьох простих речах: робити розминку, носити правильне взуття і опрацьовувати «забуті м'язи».
Ознаки травми коліна
В залежності від типу травми наслідки можуть бути різними — від припухлості та болю до блокади коліна (стан, коли рухи в колінному суглобі блоковані уламком кістки або хрящової тканини). При вираженості болю, збільшення суглоба в об'ємі, «ненормальному» русі суглоба — слід терміново звернутися до лікаря.
При підозрі на серйозну травму лікар обов'язково відправить вас на магнітно-резонансну томографію (МРТ) або рентген. Важливо пам'ятати: МРТ краще показує пошкодження зв'язок і менісків, а рентген незамінний при діагностиці переломів. Тому не варто сумніватися в компетентності лікаря, якщо після рентгена він направляє вас на магнітно-резонансну томографію.
Методи лікування сильно залежать від виду травми. Переломи без зміщення достатньо зафіксувати гіпсом на 3-6 тижнів з подальшим рентген-контролем і реабілітацією. А ось травми зв'язок і меніска — особливо при блокаді суглоба — є однозначним показанням до операції.
З іншого боку, при невеликих ізольованих пошкодженнях меніска допустима реабілітація і лікування без операції, але це теж краще обговорити з травматологом після МРТ колінного суглоба.