Статті

Вагітність та менінгіоми: клінічні наслідки та операбельність
25 Квітня 2017 16:15

 

Існує сильна корреляція між рівнем циркуляції жіночих статевих гормонів та росту менінгіом під час вагітності. Як результат, раптові зміни у розмірі менінгіоми виникають протягом вагітності, що ставить під загрозу здоров'я матері та плода. Великі, симптоматичні менінгіоми потребують хірургічного втручання, незалежно від терміну вагітності. Однак, вибір правильного часу для подібних складних втручань залишається спірним питанням. Рідкість цих клінічних випадкїв та відсутність можливих випробувань робить складним досягнення висновків, заснованих на фактичних даних. Метою даного дослідження було створення доказових гайдлайнів для визначення вірного періоду для хірургічного втручання при внутрішньо-черепних менінгіомах під час вагітності.
Англійська література з 1990 р. до 2016 систематично оглядала хірургічні випадки внутрішньо-черепних менінгіом згідно гайдланів PRISMA. Клінічні випадки були розділені на дві групи: пацієнтки, які отримували хірургічне втручання протягом вагітності (група А) і пацієнтки, яким було проведено лікування після пологів (група Б). Групи порівнювалися за демографічними, клінічними та радіологічними рисами так само, як і за нейрохірургічними, акушерськими та неонатологічними результатами. Статистичний аналіз виконувався для оцінювання відмінностей.
Загалом було визначено та розглянуто 104 хірургічних випадки, з яких 86 були придатними для порівняння та статистичного аналізу. Тридцяти п'ятьом пацієнткам було зроблено краніотомію для резекції під час вагітності (група А) та п'ятдесят одній пацієнтці - після пологів (група Б). Групи не показали значної різниці у таких характеристиках як вік при діагностуванні, кількість вагітностей, розмір та місце розташування пухлини. Група А мала значно більше пацієнток, яким був поставлений діагноз до 27 тижня вагітності. Також пацієнтки групи А мали значно вищий показник невідкладних краніотомій та невідкладного Кесаревого розтину. Період між встановленням діагнозу та хірургічним втручанням був значно довшим у пацієнток групи Б. Відсоток передчасних пологів був високим у обох груп (∼70%).
Хірургічна резекція менінгіоми протягом вагітності може бути пов'язана із підвищеною материнською та плодовою смертністю, однак клінічні характеристики є схожими з характеристиками пацієнток, що мали резекцію після пологів.
За матеріалами
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28326464