fbpx Що таке МРТ? | Вінницький центр МРТ-діагностики НЕЙРОМЕД

Що таке МРТ?

Що таке МРТ?

Одним з найефективніших методів вважається МРТ - магнітно-резонансна томографія. МРТ - це один з кращих і точних способів діагностики патології в м'яких тканинах організму. Але все ж існують протипоказання для проходження цієї процедури. Однак прогрес не стоїть на місці, і їх число з кожним роком стає менше.
Роком заснування магнітно-резонанская томографії в лікарських колах прийнято вважати 1973-й, і це незважаючи на те, що ще в 1960 році радянський вчений В.А. Іванов запропонував спосіб і пристрій для томографічного методу дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням ядерного магнітного резонансу - ЯМР-томографія. У результаті офіційно винахідниками МРТ стали Пітер Менсфілд і Пол Лотербур, які отримали за свій внесок у науку в 2003 році Нобелівську премію в галузі медицини. Крім них, чималий внесок у розвиток магнітно-резонансної томографії вніс Реймонд Дамадьян, який досліджував принципи роботи і створив перший комерційний МРТ-сканер (він же і є держателем патенту на МРТ).
До речі, свою остаточну назву МРТ закріпило за собою з 1986 року, після катастрофи в Чорнобилі: тоді розвинулася у людей радіофобія робила вкрай скрутним використання слова «ядерний» у назві медичного апарату. Але в кожному разі це не скасовує самої суті методу: в апараті МРТ спеціальні радіочастотні котушки вловлюють відгук ядер атомів водню, що знаходяться в тілі людини, на спеціальну комбінацію електромагнітних хвиль у постійному магнітному полі високої напруженості. На відміну від комп'ютерної томографії та традиційного рентгена, магнітно-резонансна томографія не використовує іонізуючі випромінювання, яке може призвести до утворення вільних радикалів, що викликають масову загибель клітин організму.
Для чого використовують МРТ?
Магнітно-резонансна томографія в основному застосовується для діагностики змін в м'яких тканинах. Крім того, цей метод дослідження дозволяє візуалізувати головний і спинний мозок, а також інші внутрішні органи з високою якістю, недоступним для рентгенологічного дослідження, ультразвуку або комп'ютерної томографії. МРТ відіграє важливу роль у ранньому виявленні, діагностиці та лікуванні поширених захворювань і станів, таких як рак, неврологічні розлади або пошкодження опорно-рухового апарату. Найбільш поширене застосування МРТ - для обстеження хребта і центральної нервової системи. Метод дозволяє точно оцінити структуру органів, виявити наявні патології, пухлини, травматичні зміни і так далі. Крім того, магнітно-резонансна томографія активно використовується в ангіології, онкології, урології та інших галузях медицини.
Керівник лабораторії соціально-економічного аналізу ризику ХНІЗ, голова Робочої групи молодих кардіологів Всеросійського наукового товариства кардіологів Концевая А.В. каже, що МРТ - це сучасний високотехнологічний спосіб діагностики, який дозволяє заглянути всередину людського організму і виявити цілий ряд захворювань, включаючи онкологічні. Найголовніше, що цей метод може застосовуватися на самих ранніх стадіях захворювання, коли лікування ефективне.
Крім дослідження внутрішніх органів і м'яких тканин, цей спосіб діагностування дозволяє неинвазивно - тобто без втручання - дослідити функції органів: виміряти швидкість струму спинномозкової рідини, кровотоку, визначити рівень дифузій в тканинах, відстежити активацію кори головного мозку і багато іншого. Виходить, що за одне МРТ можна уточнити відразу кілька аспектів стану здоров'я людини. Під час проходження МРТ пацієнт в горизонтальному положенні поміщається у вузький тунель (трубу) з сильним магнітним полем приблизно на 15-40 хвилин, залежно від виду дослідження. Пацієнт повинен зберігати повну нерухомість тієї частини тіла, яка піддається обстеженню.
Процедура безболісна, однак супроводжується сильним шумом, для зменшення дискомфорту від якого пацієнтам часто пропонуються навушники. До речі, для того щоб пройти магнітно-резонансну томографію, пацієнту не потрібна спеціальна підготовка. Він може продовжувати застосовувати будь-які лікарські препарати, не обмежувати себе в їжі і пиття, а також проходити інші медичні процедури. Єдине, при обстеженні органів малого тазу потрібно заздалегідь подбати про наповнення сечового міхура. А перед дослідженням голови, жінкам краще не наносити макіяж, так як тіні, туш і інша косметика можуть перешкодити отриманню якісного зображення, і тим самим знизити точність процедури. Крім того, пацієнту важливо надати всі попередні дані про дослідження УЗД та МРТ - тоді фахівцеві буде легко простежити динаміку змін.
Протипоказання для проходженні МРТ
Але, на жаль, не всі пацієнти можуть застосовувати цей метод діагностики, так як є ряд абсолютних і відносних протипоказань. Приміром, повністю заборонено проходити магнітно-резонансну томографію при наявності встановленого кардіостимулятора, різних металевих імплантатів та металічних осколків в тілі. У той же час відносними протипоказаннями вважаються інсулінові насоси, нервові стимулятори, різні неферомагнітними імплантати і протези, вагітність, клаустрофобія і необхідність у фізіологічному моніторингу.
Якщо говорити про пацієнтів з кардіостимуляторами, то магнітно-резонансна томографія була б для них дуже корисна з точки зору дослідження стану. За оцінками лікарів, близько 50-75% пацієнтів у всьому світі, які живуть з імплантованими кардіостимуляторами, так чи інакше потребують МРТ-скануванні протягом терміну служби пристрою. Так в 2010 році з'явився перший і поки єдиний у світі кардіостимулятор виробництва компанії Medtronic з унікальною технологією, яка дозволяє проходити магнітно-резонансну томографію. Це було досягнуто завдяки зміні та удосконаленню внутрішньої схеми апарату і зменшення кількості феромагнітних компонентів. На сьогоднішній день новий кардіостимулятор вже дозволяє проходити повноцінне обстеження за допомогою МРТ більш 13000 пацієнтам по всьому світу, і в червні 2011 року було оголошено про вихід цієї системи кардіостимуляції на український ринок.
Що стосується вагітних, на сьогоднішній день фахівцями зібрано недостатня кількість доказів того, що МРТ повністю безпечно для плоду. Але, кажуть лікарі, МРТ переважніше рентгенографії та комп'ютерної томографії і дозволяє отримати більш детальну інформацію, ніж за допомогою УЗД. Крім того, відносним обмеженням для проходження магнітно-резонансної томографії може бути наявність татуювань, виконаних за допомогою барвників з вмістом металевих з'єднань, у тому числі на основі сполук титану (наприклад, діоксиду титану), хоча сам по собі титан не є феромагнетиком і практично безпечний при МРТ.
Є ще й психологічна проблема: через те, що процедура проходить в досить вузькому просторі, люди, які страждають нехай навіть м'якою формою клаустрофобії, можуть відчувати сильний дискомфорт. Правда, сьогодні існують вже менш громіздкі апарати МРТ з ширшим отвором, а час проведення процедури скорочується. Також існують відкриті апарати і апарати, в яких пацієнт може проходити дослідження стоячи. Але, відзначають фахівці, якість їх результатів поступається отриманим традиційним методом. Тому іноді для повного і ефективного дослідження застосовується місцева або повна анестезія, особливо для немовлят і маленьких дітей, які не можуть залишатися нерухомими в ході процедури.